Euroterminal Sławków wyznacza Nowy Szlak Jedwabny
Polska firma Euroterminal Sławków wyznacza Nowy Szlak Jedwabny, który połączy Chiny i Unie Europejską. Jutro odbędzie się wizyta gospodarcza ambasadora Kazachstanu Jerika Utembajewa w Euroterminalu Sławków.
Europę i Azję od wieków łączył Szlak Jedwabny. Jednym z pierwszych Europejczyków, którzy dotarli tym szlakiem na stepy Kazachstanu był polski franciszkanin o imieniu Benedykt. W latach 1245-1247 brał on udział misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w głąb Azji. Tamta podróż przez stepy Kazachstanu stała się najstarszym świadectwem nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi regionami. Mnich-podróżnik odegrał kluczową rolę w zbieraniu informacji o Wielkim Stepie. To dzięki niemu Europa zdobyła wiedzę o mieszkańcach tego regionu świata.
Współcześnie Polacy też są liderami wyznaczaniu Nowego Szlaku Jedwabnego. Przykładem tego typu działań jest Euroterminal w Sławków posiada połączenie kolejowe tzw. Szeroki tor (
Sławków staje się klamrą wspinającą szlaki transportowe Wschód –Zachód. Polska staję się dla państw azjatyckich bramą na zachód. Dlatego wizyta ambasadora Republiki Kazachstanu ma ogromne znaczenie dla poszerzenia kontaktów gospodarczych. Republika Kazachstan graniczy z Chinami oraz państwami, które wchodziły w skład byłego Związku Radzieckiego. Obecnie te kraje zaczynają się dynamicznie rozwijać i szukają kontaktów gospodarczych z krajami UE. Dlatego wizyta ambasadora Republiki Kazachstanu Jerika Utembajewa w dniu 31 października w Euroterminalu daję nadzieję na rozwój kontaktów gospodarczych między Polską i Kazachstanem a za jego pośrednictwem innymi krajami azjatyckimi. Strategiczne położenie Euroterminalu jest też wielką szansą na rozwój gospodarczy Śląska i Małopolski. Sławków ma szanse stać się miejscem, gdzie będą mogły nawiązywać się kontakty gospodarcze miedzy krajami UE i Azji. Bliskość dużych miast takich jak Sosnowiec i Katowice, gdzie odbywają się targi gospodarcze stanowią naturalne zaplecze dla rozwoju tego typu kontaktów. Sławków jest najdalej na zachód usytułowaną stacją linii szerokotorowej (od granicy z Ukrainą lina kolejowa liczy około
Takie połączenia gwarantują sprawny przepływ towarów pomiędzy krajami UE, dostarczanymi towarami drogą morską do krajów UE, a następnie przekazywanie ich do takich krajów jak Ukraina, Rosja, Kazachstan, Tadżykistan, Uzbekistan. Stanowi to unikatową możliwość rozwoju usług w trzech „wymiarach”: transkontynentalnym, międzynarodowym i lokalnym. Euroterminal prowadzi działalność w wymiarze zarówno krajowym jak i międzynarodowym, funkcjonując na zasadzie logistycznego centrum transportu intermodalnego, tj. wykorzystującego więcej niż jedną gałąź transportu: transport kolejowy, samochodowy i morski (w lądowych połączeniach z portami). Dlatego dalsze działania ukierunkowane są na poszukiwanie nowych partnerów gospodarczych dysponujących strumieniami ładunków, które mogą przepływać przez Sławków, szczególnie dotyczących ładunków skonteneryzowanych na linii wschód-zachód (rozwój trasy tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, biegnącego z Chin przez Kazachstan, Rosję, Ukrainę do Polski). W tym celu prowadzone są rozmowy ze stroną kazachską (Koleje Kazachskie oraz KazTransService) dotyczące współpracy w projekcie regularnie kursującego pociągu kontenerowego do Euroterminala w Sławkowie z wykorzystaniem Kazachstanu, jako naturalnego partnera gospodarczego o silnej pozycji kraju tranzytowego.
Powierzchnia Euroterminala to ponad 90ha -
W chwili obecnej Euroterminal jest najnowocześniejszą tego typu jednostką w Polsce. Na międzynarodowym rynku powstały projekty, których koncepcja również opiera się na wykorzystaniu połączeń via Sławków.