Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2024    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

Informacja FZZMK

Bartosz Woszczyna

Warszawa, dn. 12.11.2012 r.

 

 

 

 

                                                        Organizacje członkowskie

                                                 Federacji Związków Zawodowych

                                                        Maszynistów Kolejowych

 

 

 

W dniu 26 października 2012 roku trzy organizacje związkowe reprezentowane przez Panów Przewodniczących: Stanisława Stolorza, Henryka Grymela oraz Leszka Miętka rozpoczęły w oparciu o stosowne porozumienia dialog społeczny w poszczególnych spółkach Grupy PKP oraz w spółce Przewozy Regionalne. Dialog dotyczy ustalenia wysokości rekompensaty finansowej za ograniczenie świadczeń przejazdowych na rok 2013. Rekompensata ma być wypłacana co miesiąc w wysokości 720zł brutto dla każdego pracownika. Nie jest tajemnicą, że rozpoczęta procedura ma na celu doprowadzenie do strajku. Spowodowała także rozbudzenie nadziei szczególnie w śród pracowników do tej pory nie korzystających ze świadczenia do ulgowych przejazdów na wzrost wynagrodzenia o 720 zł miesięcznie. Zdaniem FZZMK trudno o bardziej obłudny populizm.

Po pierwsze, kwota rekompensaty pomnożona przez ilość pracowników rozłoży każdą spółkę, np. w spółce PKP CARGO SA. jest to kwota przekraczająca zysk tej spółki.

Po drugie, gdyby udało się ewentualny spór zakończyć porozumieniem na pewno za kwotę niższą niż 720 zł. Oznaczać to będzie utratę wszystkich uprawnień do ulgowych przejazdów zawartych w porozumieniu zawartym między ZPK a przewoźnikami, w szczególności dla członków rodziny pracownika oraz emerytów i rencistów.

Po trzecie, ewentualny strajk doprowadziłby do odejścia części pasażerów od kolei w spółkach pasażerskich a u przewoźnika towarowego do utraty zawartych kontraktów. To z kolei prowadzi do spadku pracy a spadek pracy do redukcji zatrudnienia.

Trudno zrozumieć logikę działania tych organizacji, których przywódcy podczas pikiety zorganizowanej w dniu 18 października zapewniali, że nie pozwolą na utratę ulg, teraz proponują ich sprzedaż. Z wyżej wymienionych powodów FZZMK nie przystąpiła do rozmów w sprawie ustalenia rekompensaty. Nie przystąpiliśmy także dlatego, że KKZZ nie będąc stroną porozumień między stronami w ZUZP może rozpocząć spór zbiorowy z pominięciem procedury dialogu w ciągu trzech dni, ale tego nie robi, pytanie dlaczego. FZZMK wystąpiła z pismami do ZPK oraz spółki Przewozy Regionalne o zintensyfikowanie działań, które doprowadzą do zawarcia porozumienia w tej sprawie, uważamy bowiem, że takie rozwiązanie załatwi problem ulgowych przejazdów kolejowych i co najważniejsze nie doprowadzi do zwolnień grupowych pracowników.

 

                                                                           Z uszanowaniem

 

                                                                 Wiceprzewodniczący Federacji

                                                                                     /-/

                                                                           Grzegorz Samek

Brak grafik
2011 Informacja FZZMK.
Powered by Joomla 1.7 Templates