Posiedzenie zespołu polityki gospodarczej rynku pracy - debata o przyszłości Funduszu Pracy
22 czerwca w odbyło się posiedzenie Zespołu Problemowego ds. Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy TK. Rozmowy zdominowała kwestia Funduszu Pracy i dysponowania jego środkami przez ministra finansów. Forum Związków Zawodowych na posiedzeniu zespołu reprezentowali: Anna Grabowska, Janusz Hyjek, Krzysztof Sadowski i Krzysztof Stefanek.
Jak mówił przewodniczący zespołu, Andrzej Malinowski, Fundusz Pracy był utworzony na konkretnie wskazane cele – różne formy walki z bezrobociem. Tymczasem jego środki są wykorzystywane niezgodnie z ustawą.
Zaniechanie prawdziwej reformy finansów publicznych, zdaniem partnerów społecznych, nie może być naprawiane środkami z Funduszu Pracy. Nie ma to bowiem nic wspólnego z tworzeniem nowych miejsc pracy. A wszystko to dzieje się w sytuacji 12-proc. bezrobocia, kryzysu na rynku. Zdaniem Andrzeja Malinowskiego, zabieranie przez ministra finansów środków z Funduszu Pracy osłabia możliwości konkurencyjne polskiej gospodarki, ogranicza rozwój przedsiębiorczości. Zaznaczył, że partnerzy społeczni nie zamierzają dłużej się na to godzić i albo rząd zmieni postępowanie, albo podejmą działania zamierzające do uniemożliwienia mu zamrażania środków Funduszu Pracy.
Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała, że w obecnej, trudnej sytuacji finansów publicznych trzeba pamiętać, że Fundusz Pracy jest jednostką tych finansów. Ministerstwo finansów nie chce dowolnie zarządzać jego środkami, ale przynosi to pożądane rezultaty.
Co do kwestii zamrażania wydatków, to stale jesteśmy w kontakcie z resortem pracy, rozmawiamy o potrzebach zwiększania wydatków na interwencję na rynki pracy i w tym roku, w najbliższych tygodniach będę w tym zakresie zmiany - poinformowała przedstawicielka MF.
Zdaniem przewodniczącego zespołu, rozmowy i plany już nie wystarczą. Dlatego zaproponował powołanie specjalnego zespołu złożonego z ekspertów wszystkich organizacji pracodawców i związków zawodowych wchodzących w skład TK, by w dialogu autonomicznym wypracował przepisy zmieniające zasady dysponowania Funduszem Pracy. Następnie zostaną one przedstawione rządowi, a gdy ten nie zechce ich wdrożyć, jako projekt poselski – Sejmowi.
Propozycję zaakceptowali przedstawiciele wszystkich związków i organizacji pracodawców. Podkreślali problem wielkiego bezrobocia, emigracji zarobkowej młodych Polaków, co przedstawiciel OPZZ Bogdan Grzybowski nazwał nawet „tragedią narodową”. Akcentowali też brak środków na szkolenie fachowców, na tworzenie nowych miejsc pracy.
Wiceminister pracy Jacek Męcina z satysfakcją przyjął zapowiedź dialogu autonomicznego, ale zaznaczył, że resort już podjął kroki zmierzające do zwiększenia puli środków na interwencję na rynku pracy jeszcze w 2012 r.
Drugim tematem posiedzenia zespołu był wiosek Związku Rzemiosła Polskiego w sprawie tantiem za prawa autorskie do utworów wykorzystywanych np. w zakładach fryzjerskich, ślusarskich itp. Chodzi o przedłużające się nadmiernie prace Komisji Prawa Autorskiego, która powinna sprawnie ustalać stawki opłat z tego tytułu. Ekspert ZRP zaproponował zwrócenie uwagi na problem ministrowi kultury, by kwestie tantiem nie trafiały do sądu, gdzie brakuje specjalistów mogących z pełną znajomości tematu rozstrzygać spory.
Potwierdził to przedstawiciel Forum Związków Zawodowych reprezentujący Związek Zawodowy Twórców Kultury Krzysztof Sadowski, który zadeklarował, że FZZ razem z ZRP, wypracuje odpowiednie propozycje zmiany procedur działania komisji, które zawrą we wniosku do ministra kultury.
Paweł Drzewicz, reprezentujący ministra kultury poinformował, że resort jedynie administruje pracą komisji. Nie ma żadnych środków dyscyplinujących ją, a w praktyce zawodzą przede wszystkim arbitrzy.