Profesor Bogusław Liberadzki w Polska The Times
Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Profesorem Liberadzkim w Polska The Times. Rozmowa dotyczyła jednego z głośniejszych tematów ostatnich tygodni w UE - Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020. Poniżej prezentujemy fragmenty wywiadu.
"To, że Polska otrzymuje pieniądze na politykę spójności, jest zapisane w naszym traktacie akcesyjnym, czyli takie jest prawo. Instytucje europejskie stoją na jego straży i zdecydowały się uruchomić procedury potrzebne do jego realizacji. Ten schemat działania łatwo było przewidzieć, także premier mógł łatwo oszacować, że możemy liczyć na ok. 300 mld zł. I fakt, że je wywalczył, to w dużej mierze efekt reguł gry obowiązujących w UE."
"Parlament Europejski zgłasza wiele zastrzeżeń. Najważniejsze to to, że do nowego budżetu wpisano deficyt – zobowiązania większe od wpływów o ponad 52 mld euro. Nie wyjaśniono przy okazji, w jaki sposób ta dziura budżetowa ma zostać załatana."
"Mamy 23-procentowy udział w całej polityce spójności, czyli ponad jedną piątą.
Na całą spójność Unia chce przeznaczyć w latach 2014–2020 51 mld euro. Jedna piąta z tej sumy to akurat 10 mld euro – i właśnie o tyle nasza koperta narodowa może zostać pomniejszona. Ten ruch mocno schłodziłby nasz entuzjazm. Dlatego warto już teraz mówić o tym, że istnieje taka groźba.
(źródło: www.liberadzki.pl)