Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020 Przyszłość Unii w Parlamencie Europejskim
środa, 13 marca 2013
Profesor Bogusław Liberadzki podczas debaty nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi 2014-2020
Niewątpliwie dzisiejszy dzień w Parlamencie Europejskim jest jednym z najważniejszych dla przyszłości Unii Europejskiej. Od godziny 9:00 parlamentarzyści debatowali w Strasburgu na temat budżetu Unii przedstawionego przez Radę Europejską w Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2014-2020. 8 lutego 2013 roku, przywódcy unijni uzgodnili kształt budżetu, który zakłada zobowiązania Unii Europejskiej na poziomie 959,99 mld euro. Pułap ogólnych płatności został ustalony na poziomie 908,40 mld euro.
W trakcie debaty Lucinda Creighton, irlandzka minister do spraw europejskich, w imieniu Rady Europejskiej zapewniła, że RE jest gotowa do pełnej współpracy z Parlamentem Europejskim oraz, że najważniejszym jest, aby przyjąć WRF w trakcie trwającej obecnie, irlandzkiej prezydencji.
Następnie parlamentarzyści mieli okazję przedstawić stanowiska zarówno swoich grup politycznych, jak i swoje prywatne.
Podczas debaty Profesor Liberadzki zwrócił uwagę na deficyt 51 miliardów euro oraz zapewnił, że będzie popierał rzeczowe negocjacje RE i PE.
"Nasuwa się zasadnicze pytanie. Deficyt 51 mld euro - z czego zostanie pokryty, czy z kopert narodowych? Jeżeli tak, to warto znać odpowiedź na pytanie: ile będzie wynosić koperta każdego z państw spójności".
Po debacie pod głosowanie zostały poddane dwa projekty rezolucji w sprawie WRF. Pierwszy projekt, proponowany przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), został odrzucony. Drugi, proponowany przez 5 grup politycznych: S&D, EPP, ALDE, Zielonych oraz GUE/NGL został przyjęty większością 506, przy 161 głosach przeciw oraz 23 głosach wstrzymujących.
Przyjęta przez PE rezolucja zakłada odrzucenie konkluzji Rady Europejskiej z dnia 8 lutego 2013 roku w obecnej formie, a jednocześnie otwarcie dalszych negocjacji nad WRF. Duży nacisk kładzie się w niej na problem deficytu oraz kwestię uelastycznienia budżetu w celu umożliwienia jak najbardziej efektywnego wykorzystania środków unijnych.
Przyjęcie rezolucji w tej formie jest otwarciem kolejnego etapu prac nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi, a tym samym jest krokiem w kierunku finalizacji ustaleń przyszłego budżetu Unii Europejskiej oraz jej przyszłości.