ZASADY USTALENIA KAPITAŁU POCZATKOWEGO
1). Prawo do ustalenia kapitału początkowego mają osoby urodzone po 31 grudnia 1948r , które przed 1 stycznia 1999r podlegały ubezpieczeniu społecznemu.
2). Osoba uprawniona powinna dostarczyć do ZUS m.in. wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego lub w przypadku ubiegania sie o emeryturę wskazać, by ZUS ustalił jego wysokość.
3). Wniosek można złozyć w każdej placówce zakładu, ale i tak zostanie on rozpatrzony ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały.
4). Wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego rozpatruje placówka ZUS, która ustaliła go wcześniej.
5). Wniosek o ustalenie lub o ponowne ustalenie kapitału poczatkowego można złożyć przez Platforme Usług Elektronicznych (PUE). Z takiej możliwości może skorzystać osoba mająca bezpieczny podpis elektroniczny lub założone konto na PUE ZUS oraz profil zaufany na ePUE. Przy czym orginały dokumentów będące załącznikami do wniosku muszą być złożone w placówce ZUS lub wysłane pocztą.
6). Do wniosku musi być dołączona informacja o okresach składkowych i nieskładkowych - formularz ERP - 6
7). Osoby pracujące poza granicami Polski muszą dołaczyć formularz unijny 207 PL.
8). Niezbedne jest dostarczenie do ZUS zaświadczeń pracodawców ( świadectw pracy ) lub innego organu potwierdzającego okresy składkowe i nieskładkowe.
9). Pracujący poza krajem muszą dostarczyć dokumenty potwierdzające okresy pracy za granicą nie tylko w krajach EU, ale także państwach, z którymi Polska zawarła umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym.
10). ZUS nadal uznaje zaświadczenia pracodawców wystawione na druku ZUS Rp - 7
11). W przypadku braku dokumentów płacowych dochód z pracy jest równy płacy minimalnej za dany rok.
83 tys. zł 1220,89 zł
wynosi średnia wysokość kwota bazowa obowiązujaca w II kwartale
kapitału poczatkowego 1998r.,która jest wykorzystywana przy
w 1999r. obliczaniu kapitału poczatkowego