Wątpliwości dotyczące zapisów w Pakcie Gwarancji Pracowniczych dla pracowników PKP CARGO S.A.
Federacja Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych na spotkaniu w dniu 13.08.13 przedstawiła swoje wstępne uwagi do przedłożonego projektu PGP m.in. do § 3 Gwarancja zatrudnienia ust.2 a), dotyczącego tzw. zabezpieczenia społecznego.
Uważamy zapis za zbyt ogólny stwarzający możliwość dowolnego dobierania elementów zabezpieczenia społecznego. Mimo iż termin zabezpieczenie społeczne jest obecnie powszechnie używany, nie istnieje jedna, przez wszystkich akceptowana, definicja tego pojęcia.
Przykładowo, definiuje się zabezpieczenie społeczne, jako „całokształt środków i działania instytucji publicznych, za pomocą których społeczeństwo stara się zabezpieczyć swych obywateli przed niezawinionym przez nich niedostatkiem, przed groźbą niemożności zaspokojenia podstawowych społecznie uznanych za ważne, potrzeb”.
Tradycyjnie za główny cel systemów zabezpieczenia społecznego uznaje się zagwarantowanie bezpieczeństwa w jego wąskim socjalno-ekonomicznym rozumieniu, a więc bezpieczeństwa socjalnego. Podejmowane dla realizacji tego celu działanie będą więc przede wszystkim skierowane na zmniejszanie i kompensowanie następstw zaistnienia różnych zagrożeń, zaliczanych do grona ryzyk socjalnych, np.: choroba, wypadek przy pracy i choroba zawodowa, inwalidztwo, macierzyństwo, utrata pracy, zgon żywiciela rodziny czy starość.