Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2024    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

Czy Unia i Ukraina będą miały wspólną sieć transportową?

Damian Drożdżowski

czwartek, 24 października 2013

polityka

Profesor Liberadzki, w związku z zaniepokojeniem w kwestii przyszłości europejskiej sieci transportowej, wystosował do komisarza Siima Kallasa tzw. pytanie pisemne, dotyczące możliwości rozbudowy połączeń kolejowych i drogowych na terytorium Ukrainy i współfinansowania tego projektu z funduszy unijnych.

Poniżej prezentujemy pytanie Profesora Liberadzkiego oraz odpowiedź komisarza S. Kallasa.

Pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej P-010800/2013

do Komisji

art. 117 Regulaminu PE

Bogusław Liberadzki (S&D)

Przedmiot:      Polityka transportowa w UE i na Ukrainie

Możliwy pozytywny wynik szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pozwoliłby Ukrainie na stopniowe przyjęcie prawodawstwa UE, natomiast UE – na rozbudowanie europejskiej sieci transportowej na Ukrainę. Ukraina, jako wschodnia granica Unii Europejskiej, mogłaby ułatwić europejski ruch tranzytowy do krajów azjatyckich i Rosji, dlatego też należy wziąć pod uwagę możliwość rozbudowy sieci transportowej na Ukrainę. Istnieje również możliwość poprowadzenia kolei szerokotorowej do Katowic oraz kolei standardowej do granicy polsko-ukraińskiej.

1. Czy istnieje jakikolwiek związek pomiędzy projektami ukraińskimi i unijnymi dotyczącymi infrastruktury kolejowej i drogowej (w szczególności pomiędzy TEN-T PP6 a ukraińską siecią kolejową)?

2. Czy UE planuje wesprzeć finansowo projekty dotyczące infrastruktury kolejowej i drogowej na Ukrainie, które leżą w interesie UE?

PL

P-010800/2013

Odpowiedź udzielona przez komisarza Siima Kallasa

w imieniu Komisji

(18.10.2013)

Istnieje kilka połączeń drogowych i kolejowych przecinających granicę między państwami członkowskimi a Ukrainą. W ramach Partnerstwa Wschodniego zaplanowano stworzenie połączeń między przyszłą kolejową transeuropejską siecią transportową TEN-T, a zwłaszcza między siecią bazową TEN-T a ukraińską siecią kolejową.

Istniejące odcinki kolei szerokotorowej prowadzą z Ukrainy na terytorium UE, sięgając do Sławkowa k. Katowic w Polsce i Koszyc na Słowacji. Oprócz tego ważny węzeł kolejowy w Czopie jest połączony z koleją standardową UE w kierunku Czernej nad Cisą na Słowacji i Zahony na Węgrzech. Istnieją również połączenia kolejowe między Rumunią a Ukrainą.

Instrument „Łącząc Europę” (CEF) zagwarantuje współfinansowanie w formie dotacji i instrumentów finansowych dla niektórych projektów zapewniających połączenie między siecią bazową TEN-T a sieciami transportowymi państw trzecich oraz dla połączeń transgranicznych między takimi państwami trzecimi a państwami członkowskimi. Jeśli Ukraina przedstawi takie projekty w ramach przyszłych zaproszeń do składania wniosków i jeśli projekty te będą spełniać wszystkie odpowiednie kryteria, to mogą one zostać uznane za kwalifikowalne.

Brak grafik
2011 Czy Unia i Ukraina będą miały wspólną sieć transportową?.
Powered by Joomla 1.7 Templates