27 grudnia 2013 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą system emerytalny.
Piątek, 27 Grudzień 2013 20:07
27 grudnia 2013 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą system emerytalny. Wynika z niej możliwość wyboru: możemy pozostać w OFE, przez co nasza składka emerytalna będzie trafiała do ZUS i OFE, albo z OFE zrezygnować, wskutek czego cała składka będzie kierowana wyłącznie na indywidualne konto w ZUS.
Jednocześnie jednak Prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, by rozstrzygnął on o zgodności niektórych jej zapisów z Ustawą Zasadniczą. Prezydent miał kilka wątpliwości, m.in. tę, czy pieniądze dotychczas zgromadzone w OFE należą do ubezpieczonych czy też do państwa ze względu na solidarnościowy charakter systemu ubezpieczeniowego. Na tym tle powstaje pytanie, czy państwo może przejąć obligacje wykupione przez OFE.
Kolejne pytania do Trybunału mają dotyczyć: wysokich kar za reklamę funduszy, zakazu inwestowania przez OFE w obligacje, nakazu inwestowania przez nie większej części aktywów w akcje, zakresu (być może zbyt dużego) ingerencji państwa w swobodę działalności gospodarczej towarzystw emerytalnych.
Gdyby Trybunał uznał wątpliwe przepisy za niekonstytucyjne, wówczas nie mogłyby one obowiązywać, co stanowiłoby duży problem dla rządu. Jednak zastrzeżenia Prezydenta nie odnoszą się do zasadniczej dla każdego ubezpieczonego kwestii, tj. wyboru między ZUS o OFE. Teraz zatem decyzja o tym, z jakiej instytucji będzie pochodziła nasza emerytury, należy do każdego z nas. Na jej podjęcie mamy maksymalnie siedem miesięcy.
Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, że aby dostać jakąkolwiek emeryturę, choćby minimalną, w myśl obecnych przepisów, trzeba wypracować odpowiedni okres. Dla kobiet obecnie jest to nieco ponad 20 lat, zaś dla mężczyzn 25 lat. Wkrótce okres ten się zrówna i dla wszystkich będzie wynosił 25 lat.