Choroby Zawodowe: Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych przysługuje pracownikowi, który narażony jest na działanie szkodliwych czynników. Szkodliwe czynniki mogą w dłuższym czasie spowodować obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej lub zmianę w stanie zdrowia skutkującą chorobą zawodową.
Pracodawca może podjąć się wypłaty dodatków, które mają zrekompensować pracownikom uciążliwą prace. Do takich dodatków zaliczymy:
dodatek szkodliwy.
Świadczenia to nie jest świadczeniem obligatoryjnym. Oznacza to, że przysługuje pracownikom, jeśli przewidują go:
zakładowe przepisy płacowe,
umowy o pracę.
Dodatek za prace w warunkach:
szkodliwych,
uciążliwych,
niebezpiecznych dla zdrowia
jest nieobowiązkowym dodatkiem do wynagrodzenia za prace pracownika.
Dodatek ten może mieć charakter:
okresowy
nieregularny.
Decydują o tym okoliczności pracy.
Czytaj więcej
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych ustalany jest kwotowo lub jako procent najniższej stawki wynagrodzenia i przysługuje za czas przepracowany w określonych warunkach.
Dodatek przyznawany jest za każdą godzinę przepracowaną w warunkach uznawanych za szkodliwe. Pracodawca powinien określić liczbę godzin, jaką pracownik musi przepracować w warunkach szkodliwych, aby mógł uzyskać dodatek.
Przepisy obowiązujące u pracodawcy powinny zawierać wykaz stanowisk pracy, na których pracę uznaje się za wykonywaną w warunkach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych. Do prac tych można zaliczyć prace wykonywane w warunkach nadmiernego wysiłku fizycznego, psychicznego związanego z:
elementami mikroklimatu (np. temperatury, wilgotności),
miejscem wykonywania pracy, (np. wewnątrz zbiorników zamkniętych),
sposobem wykonywania pracy, (np. w wymuszonej pozycji ciała, nadmiernego obciążenia mięśni i układu kostnego, wymuszonej aktywności ruchowej przy obsłudze urządzeń mechanicznych - powodujące szybkie zmęczenie).
Prawo do dodatku ustaje automatycznie w sytuacji gdy pracownik przestał wykonywać pracę, dla której przewidziany był dodatek.